Faculty

S.No

Name

Class

Additional Responsibilities

 

1

Ms. Suman Shreedhar

Eng: VII,VI-B; V-B

S.St: VI-B

Academic In charge IV & V.

2

Ms. Anita Sharma

 

Eng:VIII; VI-A;V-A, IV

 

Social Service Club In charge, House Mistress (Shankracharya). HOD (Eng.) I-VI

3

Ms. Satinder Kaur

Phy.Edu: X-A; IX-A;VII;VI-A;

V-A; III-A;II-A;I

Daily substitution In charge, HOD (sports).

4

Ms. Harjeet Kaur

Math: III-A, III-B

S.St: III-B

Transport Committee member, Junior House Mistress (Shankracharya)

5

Ms. Anupma Chopra

Class Teacher: Nursery-A

 

Admission In charge, Media

In charge.

6

Ms. Asha Bhardwaj

Hindi: III-A;II-A; I

Junior House Mistress (Vishwamitra), Storage Space

In charge, Discipline Committee

In charge.

7

Ms. Kusum Kanwar

Sc.: X-A;IX-A,VII, V-A

House Mistress (Vishwamitra), Member-Disaster Management Committee, Member-Discipline Committee, Physics Lab In charge, Member- Sexual Harassment Committee.

8

Ms. Seema Asri

Math: X-B, IX-B,VIII

Time Table Designing, HOD(Maths), DISE member, Member- Sexual Harassment Committee.

9

Ms. Seema Sharma

S.St: X-B; IX-B,VII

Co-curricular Activity In charge, Hobby Club In charge,

Trips & Tours In charge, Coordinator- Sexual Harassment Committee.

10

Ms. Nidhi Kakkar

Sc.: X-B; IX-B;VI-B

Integrated Projects: V- VIII

House Mistress (Chanakya), Chemistry Lab In charge, Integrated Project In charge, DISE member, Member-Health Committee.

11

Ms. Vinima Bhardwaj

Bio.: X-B; IX- B

Sc.: VIII; V-B

Integrated Projects: III

TERI club In charge,

Science (HOD)

12

Ms. Simrit Kaur

Hindi: III-B; II-B

Member: Transport Committee ,

Junior House Mistress (Dronacharya), Member- Disaster Management Committee.

13

Mr. Yuvraj

Punjabi: VIII;VI-B;V-B,IV

Transport Committee- Member, Member-Disciple Committee, Member-Disaster Management Committee.

14

Ms. Asha Kiran

S.St.: X-A; IX-A, VIII

HOD(Social Studies), News

In charge, Academic co-ordinator, Member Examination Comm., Co-ordinator-Disaster Management Committee.

15

Ms. Renu Kheterpal

S.St.: VI-A; V-A; V-B;IV

Transport In charge,

Co-ordinator Activities (IV, V), Member- Heath Committee.

16

Ms. Seema Badyal

Eng.: II-A

Math: II-A

E.V.S: II-A

 

Workshop In charge

17

Ms. Rajni Arora

Hindi: X-A, IX-A, VIII

Staff Secretary, Hindi (HOD), Annual Play Co-ordinator, Member-Parents Grievance Cell.

18

Ms. Anjana Mittal

Hindi: X-B, VII,VI-A,V-A

Prizes & Awards In charge, Interact Club In charge, Member-Disaster Management Committee, Member- Sexual Harassment Committee.

19

Ms. Ranju Gupta

Hindi: IX-B; VI-B, V-B, IV

House Mistress (Dronacharya), Member- Discipline Committee.

20

Ms. Charu Malhotra

Eng.: III-A;III-B

E.V.S: III-A

Academic Co-ordinator (I-III), Member-Disaster Management Committee.

21

Ms. Narinder Kaur

Class Teacher: Nursery-B

Member-Transport Committee (Kindergarten), Member- Disaster Management Committee

22

Ms.Divya Ahuja

Class Teacher: UKG-B

Member-Transport Committee (Kindergarten), Member- Health Committee.

23

Ms. Amanpreet Kaur

Art: X-A; IX-A;VII; VI-A;V-A;

III-A;II-A;I;UKG-A;LKG-A;NUR.A

 

Creative Head, HOD (Art).

24

Mr. Atul K. Dubey

Music: X-A;IX-A;VIII;VI-A;

V-A;IV;III-A;II-A;UKG-A;

LKG-A;NURS.A

Maintenance of sound system, HOD (Music).

25

Ms. Supriya Vasishta

Class Teacher: UKG-A

Academic co-ordinator Nursery-UKG.

26

Ms. Tarunpreet

 

Member- Health Committee.

27

Mr.Ashish Kumar

Yoga: IV;V-A;V-B;VI-A;

VI-B;VII;VIII;IX-A;IX-B;X-A;X-B

Wellness In charge, Yoga In charge, Member-Health Committee.

28

Mr. Anil Kumar

Art: X-B;IX-B;VIII;VI-B;V-B;IV;

III-B;II-B;UKG-B;LKG-B;NURS-B

Creative Team-Member

29

Ms. Harkirat Kaur

Eng.: I

Math: I

E.V.S: I

In charge Parents Grievance Cell, Member-Disaster Management Committee.

30

Mr. Sachin Kumar

Phy.Edu.: X-B;IX-B;VIII;VI-B;V-B;IV;III-B;II-B

Discipline Committee member,

Maintenance of play grounds, Member-Disaster Management Committee, Member- Discipline Committee.

31

New Dance Teacher

Dance: Nurs. to III

Dance In charge

32

Ms. Amandeep Kaur

Punjabi: VII;VI-A;V-A,

Theatre: I to III

TGELF Co-ordinator, Member-Newsletter & year book Team, Member- Parents Grievance Cell.

33

Ms. Harshmani

Eng.: X-A; X-B;IX-A

Newsletter & year book In charge, Eng.HOD(VII & X).

34

New English Teacher

Eng.: X-B;IX-B;VII

Member- Health Club Committee.

35

Ms. Nikita Sood

Eng. II-B

Math: II-B

E.V.S:II-B

Newsletter & Year Book Team;

Member-Sexual Harassment Committee.

36

Mr. Binesh Chaudhary

Math: X-A;IX-A;VI-B

Exam. In charge, CBSE

(Co-ordinator), Member-Disaster Management Committee.

37

Ms. Meenu Bhalla

Math: VII;VI-A;V-A

Member -Health Committee, Member-Disaster Management Committee, Member- Workshop Committee.

38

Ms. Navneet

Eng.: IX-B

Lib.: I To X

Member-YEAR book & Newsletter, Member- Health Committee, Member-Workshop Committee.

39

Mr. Ashu Lama

Computer: X-B;IX-B;VII;VI-B;

V-B;III-B;II-B;I

Math: V-B

Website & Facebook updating- Member

40

Ms. Ridhima

Class Teacher: LKG-A

Activities Co-ordinator (Kindergarten)

41

Mr. Sandeep

Music: X-B;IX-B;VII;VI-B;V-B;

III-B;II-B;I;UKG-B;LKG-B;NUR.B

Member: Management & Maintenance of Sound System, Member-Sexual Harassment Committee.

42

Ms. Smita Agarwal

Computer: X-A;IX-A;VIII;VI-A;

V-A;IV;III-A;II-A

Math: IV

Website and Facebook Updating In charge, HOD - Computer Deptt., Events Board Manager.

43

Ms. Nimrita Kochhar

Bio.: X-B;IX-B

Sc.: VI-A;IV

Integrated Project: IV

Health Committee In charge, Member-Newsletter & Year Book Team.