Competitions

BIOPICS OF SCIENTISTS for Class VI - VIII - May 02, 2017

 

Name

Class

House

1st

VI-VIII

VISHWAMITRA

2nd

VI-VIII

SHANKARACHARYA

3rd

VI-VIII

CHANAKYA

 

Earth Day Celebrations : Card making competition - April 20, 2017

                                                                      

                       Name

Class

House

Group A

Mayank- 1st

VB

VISHWAMITRA

Ashish -  2nd

VB

CHANAKYA

Mamta-  3rd

VA

SHANKARACHARYA

Group B

Yashkaran -1st

VII

DRONACHARYA

  Diya-        2nd

VII

VISHWAMITRA

Komal   -    3rd

VIB

CHANAKYA

Cyber Olympiad/Cyber Quiz (IV – IX) – January 20, 2017

Prize Winners:

Cyber Olympiad for Classes IV – VII

Group I:  Classes IV & V

Position

Name

Class & Section

House

I

Sanjeevani

V A

Vishwamitra

II

Rohit Mehta

V B

Chanakya

 

 

 

 

 

Group II:  Classes VI & VII

Position

Name

Class & Section

House

I

Himanshu

VII

Shankracharya

Rakshit

VI

Dronacharya

II

Ansh saluja

VII

Vishwamitra

Shrishti

VI

Shankracharya

 

 

 

 

 

 

 

Cyber Quiz for Classes VIII – IX

Position

Names of Participants

Class & Section

House

I

Divyanshi

IX A

Shankracharya

Adarsh Yadav

IX B

Dronacharya

Tanya Rawat

VIII B

Shankracharya

Sanchita Soni

VIII B

Vishwamitra

 

 

 

 

 

 

 

 

English Role Play - November 11, 2016

Prize Winners:

Name

Class

House

Mayank   I

IV B

Vishwamitra

Tukeer    II

IV B

Chanakya

Aradhaya II

IV A

Vishwamitra

Dakshita

V A

Chanakya

Sanskriti

V B

Chanakya

 

 

 

 

 

 

 

 

Punjabi Poetry Recitation Competition (VI - VIII) - August 24, 2016

prizes winners:

Name and Position

Class

House

Sumit (I)                      

6th

Vishwamitra

Sarika (I)                     

7th

Vishwamitra

Muskan Rana (I)    

8th

Shankracharya

Bhuvraj (II)                    

6th

Chankya

Mayank (II)                   

7th

Chankya

Sanchita (II)                  

8th

Vishwamitra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

English Elocution Competition (I - V) - July 19, 2016

Prize Winners:

Name & Position

Class

House

 Rakshita (I)

III

Chanakya

Ramneet (II)

II A

Shankracharya

 Dishita (III)

III

Chanakya

 

 

 

 

 

 

English Calligraphy Competition (I -V) - May04 , 2016

Prize Winners:

Name & Position

Class

House

Sakshi (I)

I A

Chanakya

Om (II)

I A

Vishwamitra

Pragati Chauhan (I)

I B

Chanakya

Rajnish Kumar (II)

I B

Shankracharya

Saumya(I)

II A

Shankracharya

Inayat Saini(II)

II A

Chanakya

Yogita Yadav (I)

II B

Vishwamitra

Sneha (II)

II B

Chanakya

Dishita Yadav (I)

III

Chanakya

Vishesh Shandil (II)

III

Vishwamitra

Yamini (III)

III

Vishwamitra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hindi Calligraphy Competition (I - V) - April 27, 2016

Prize Winners:

Name

Prize

Class

House

AKASHI

FIRST

I - A

 

PRYANSHI

SECOND

I - A

 

ISHAAN

FIRST

I – B

 

KHUSHI

SECOND

I - B

 

BHARAT

FIRST

II - A

VISHWAMITRA

SAUMAYA

SECOND

II - A

SHANKRACHARYA

YOGITA

FIRST

II - B

VISHWAMITRA

AARYAN

SECOND

II - B

SHANKRACHARYA

DISHITA

FIRST

III

CHANAKYA

KARTIK

SECOND

III

CHANAKYA

RISHIKA

THIRD

III

VISHWAMITRA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poster making competition - April 22, 2016

Prize Winners:

Name

Class

House

YASHKARAN

VI

Dronacharaya

DIYA

VII

Vishwamitra

HARMANPREET SINGH

VIII A

Vishwamitra